TIME opublikował wyniki przeprowadzonego we Włoszech badania, które jednoznacznie dowodzi, że jedzenie makaronu (dla Włocha profanacja – pasty!) nie powoduje otyłości, a wręcz przeciwnie, przyczynia się do redukcji naszego BMI*!
Badanie przeprowadzone zostało przez Departament Epidemiologii (wszak otyłosć to epidemia naszych czasów), I.R.C.C.S. Neuromed w Pozzilli, we Włoszech, na próbie ponad 23,000 ludzi potwierdziło, że ta podstawowa potrawa diety śródziemnomorskiej w kuchni włoskiej ma bezpośredni związek z obniżeniem prawdopodobieństwa otyłości brzusznej (najgroźniejszej formy otyłości).
Zanim uznacie tą wiadomość za zielone światło do objadania się makaronem (któru często, z uwagi na zawartość glutenu, eliminowany jest z różnego rodzaju diet), pamiętajcie, że wynik badania nie mówi, że spożywanie pasty OBNIŻA BMI, ale że przyczynia się do jego redukcji). Istotne jest, że Włosi jedzą makaron na „pierwsze danie”, a nie jako danie główne! Jako dziecko mówiłam, że jemy kluski „na zupę”.
„Analizując dane antropometryczne uczestników badania i ich nawyki żywieniowe”, powiedział autor badania George Pounis, „zaobserwowaliśmy, że spożywanie pasty, w przeciwieństwie do powszechnego przekonania, nie jest związane ze wzrostem masy ciała, a wręcz przeciwnie. Nasze dane potwierdzają, że smakowanie pasty, umiarkowanie do indywidualnych potrzeb, przyczynia się do zdrowego BMI (przyp. zdrowe BMI to indeks w przedziale 18.5 – 24,9), mniejszego obwodu talii i lepszego wskaźnika talia-biodra (WHR)**”.
*BMI – to podstawowy wskaźnik prawidłowej wagi, zależny od wzrostu (Body Mass Index), zwany również wskaźnikiem Queteleta. BMI wyrażone jest w kg/m2 i jest ilorazem naszej wagi w kg do wzrostu wyrażonego w m.
Wg klasyfikacji WHO
BMI <18,5 kg/m2 to niedowaga
18,5-24,9 kg/m2 prawidłowa, zdrowa masa ciała
25,0-29,9 kg/m2 to nadwaga I stopnia
30,0-39,9 kg/m2 to nadwaga II stopnia – otyłość
≤40,0 kg/m2 to nadwaga III stopnia – otyłość olbrzymia
**Wskaźnik talia – biodra jest ilorazem obwodu talii do obwodu bioder. Wskaźnik WHR określa lokalizację nadmiaru tkanki tłuszczowej i wskazuje na jeden z dwóch głównych typów otyłości: otyłość trzewna (charakterystyczna dla mężczyzn), związana z gromadzeniem tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i górnej części ciała oraz otyłość gynoidalna (pośladkowo-udowa), występująca częściej u kobiet.
Otyłość brzuszna:
WHR równe lub wyższe 1,0 dla mężczyzn (lub obwodu talii powyżej 102 cm)
WHR równe lub wyższe 0,85 dla kobiet (lub obwodu talii powyżej 88cm)
O otyłości typu pośladkowo-udowego czyli typu gruszka :
WHR niższe od 1,0 dla mężczyzn
WHR niższe od 0,85 dla kobiet
WHR to iloraz obwodu talii do obwodu bioder w cm.