Mleko z konopi

Podziel się na:

Rano nie ma to, jak szklanka mleka. Dziś propozycja alternatywna – mleko z konopii, domowej roboty. Brzmi niegrzecznie, prawda?

Konopie możemy nazwać śmiało jednym z super foods, w dodatku jest to produkt lokalny, czyli nasze układy trawienne mają „zaprogramowaną” instrukcję postępowania z nim. Jest to bowiem produkt o tradycji liczącej ok. 5 tysięcy lat, od wieków znany też w Polsce.

Nasiona konopi (siemię konopne) są szczególnie istotnym produktem w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, stanowią bowiem źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, w idealnej proporcji kwasów omega-6 do omega-3 (3:1), co stanowi clou sprawy (kwasy omega-6 mają działanie prozapalne, natomiast omega-3 przeciwzapalne – nadmiar kwasów omega-6 w stosunku do omega-3 zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych w organizmie, co sprzyja m.in. zapaleniu stawów, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu i powstawaniu nowotworów!). Nienasycone kwasy tłuszczowe są substancjami egzogennymi, czyli takimi, które naszemu organizmowi musimy dostarczyć z zewnątrz, w pożywieniu, gdyż nie posiada on zdolności ich syntezy. Podobnie jak 10 podstawowych aminokwasów, które również zawarte są w nasionach konopi, czyniąc z nich doskonałe źródło białka. To nie koniec dobroczynnych składników. Konopie to także źródło witamin (z grupy B i E) i składników mineralnych (wapnia, potasu, fosfor, żelazo i wiele innych) oraz błonnika pokarmowego.

Aby nie pozostawiać wątpliwości, nasiona konopne, użyte do produkcji mleka, nie są nasionami marihuany, a ich zakup jest, jak najbardziej legalny.

Jak nasiona konopi działają na nasz organizm? Dzięki kwasom tłuszczowym w odpowiednich proporcjach zmniejszają ryzyko zawału serca, powstawania zakrzepów, zaburzeń rytmu serca, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz obniżają ciśnienie krwi. Ponadto regenerują komórki i tkanki, wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych stawów, poprawiają wygląd skóry przez zwiększenie jej elastyczności, są pomocne w leczeniu chorób skórnych (egzema, łuszczyca). Poprawiają wydolność umysłową i zmniejszają stany zapalne układu pokarmowego, polepszają trawienie oraz wpływają korzystnie na zdrowie układu pokarmowego. Nasiona konopne poprawiają także profil lipidowy krwi i tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy, zawału serca oraz udaru. Poprawiają też wygląd skóry (wspomagają terapię takich chorób, jak trądzik, łuszczyca, zapalenie skóry i inne),  włosów i paznokci, regulują trawienie wpływając na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego oraz przyczyniają się do zwiększenia odporności organizmu.

Łuskane ziarno konopi

Składniki odżywcze na 100 g
Węglowodany 7,600 g
Białka 33,830 g
Tłuszcze 45,100 g
Minerały 5,600 g
Woda 6,800 g
Błonnik 1,070 g
Zawatrość energrtyczna: 590 Kcal/2420 KJ

Ziarno konopi

Składniki odżywcze na 100 g
Węglowodany 24,000 g
Białka 21,500 g
Tłuszcze 30,600 g
Minerały 4,900 g
Woda 5,700 g
Błonnik 13,000 g
Sód 0,005 g
Witaminy 0,014 g

Źródło: poradnikzdrowie.pl, http://biokonopia.pl/

Dodaj komentarz