Nadwrażliwość na dodatki do żywności

Podziel się na:

Czytacie etykiety produktów przed zakupem?
Szczerze was do tego zachęcam. Można się dowiedzieć z nich wielu ciekawych rzeczy, a dodatkowo, lektura ta może uchronić nas przed nieprzyjemnymi następstwami zjedzenia produktu, który powinniśmy ominąć szerokim łukiem.
Niestety, to, co spogląda na nas z półek sklepowych i pobudza nasze zmysły, nie zawsze dostarczy nam oczekiwanych wartości odżywczych. Niektóre dodatki do żywności mogą się, wręcz okazać szkodliwe i wywołać w naszym organizmie bunt w postaci objawów nadwrażliwości. Czemu służą dodatki dodawane do produktów spożywczych?
Dodatki do żywności to substancje, które utrzymują, poprawiają lub wzmacniają walory smakowe i wygląd żywności. Należą do nich barwniki, przeciwutleniacze, stabilizatory, emulgatory, aromaty i konserwanty. Jedną z najczęstszych przyczyn nietolerancji dodatków do żywności są siarczany (siarczyny) stosowane w konserwacji suszonych owoców, potrawy konserwowane w puszkach i wina. Inne dodatki, które mogą powodować reakcje to glutaminian sodu (MSG), środki barwiące, środki konserwujące (takie jak benzoesany, i tartrazyna), oraz środki słodzące (na przykład aspartam). Dokładne mechanizmy tych reakcji nie są jeszcze znane.
O nietolerancji na dodatki do żywności mówimy, gdy objawy pojawiają się regularnie po spożyciu określonych substancji. Do objawów tych można zaliczyć objawy ze strony przewodu pokarmowego, oddechowego (duszność) i objawy dermatologiczne (wysypka), mogą one występować łącznie i są dość powszechne.

Na podstawie: Alergia i nietolerancja pokarmowa – mleko i inne pokarmy”, Maciej Kaczmarski Maciej Kaczmarski , Elżbieta Korotkiewicz-Kaczmarska, Help-Med s.c. Wydawnictwo Kraków 2013, wyd.1

Dodaj komentarz