Widoczna fascynacja sezamem, nic dziwnego, wpływa na zdrowie i na urodę. Jest jedną z najstarszych roślin oleistych używanych przez ludzi. Orzechowy smak sezamu wydobywa się prażąc ziarna, co Dorotka uczyniła od razu po otwarciu oczu.
Sezam ma bardzo bogate wartości odżywcze, zawiera tłuszcze nienasycone (kwas oleinowy), białko, a także błonnik i magnez, wapń, fosfor, żelazo, selen, witaminę B1 oraz miedź, mangan i cynk.
Szczegółowe zestawienie wartości odżywczych sezamu:
- Wartość kaloryczna: 28 gramów surowych, wysuszonych nasion sezamu zawiera ok. 163 kcal i 14,11 g tłuszczu, w tym 1,96 g tłuszczów nasyconych. Prażone nasiona sezamu zawierają z kolei 160 kcal, 13,61 g tłuszczu, w tym 1,09 g tłuszczów nasyconych. Nasiona sezamu są wolne od cholesterolu.
- Białko: Sezam to doskonałe bezmięsne źródło białka. 28 gramów surowych, wysuszonych nasion sezamu zawiera 5,03 g białka, natomiast w przypadku prażonych jest to 4,81 g. Niemniej jednak nie można opierać się na sezamie jako na jedynym źródle białka, gdyż nie jest ono w całości przyswajane przez organizm.
- Witaminy: Zarówno surowy, jak i prażony sezam jest pozbawiony witamin A, C, D, E i K. 28 g nasion zawiera 0,22 mg tiaminy, co stanowi 19% dziennego zapotrzebowania oraz 0,07 mg ryboflawiny, co jest równe 6% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych.
- Minerały: 28 g wysuszonych nasion sezamu dostarcza 291 mg wapnia, 4,113 mg żelaza i 9,77 mg selenu, co zaspokaja 29,1% dziennego zapotrzebowania na wapń i 18% na selen dla osób dorosłych. Powyższa porcja pokrywa również 23 lub 50% rekomendowanej dziennej dawki żelaza – odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Prażony sezam ma proporcjonalnie niższą zawartość minerałów niż surowy.
Żródło: www.olej.edu.pl/