Interakcje żywności i leków / suplementów

Podziel się na:

Warto pamiętać o tym, że niektóre produkty i przyprawy wchodzą w interakcję z lekami, a także o tym, że przyjmowanie leków po posiłku to nie „widzi mi się”.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o przeczytaniu ulotki. Jeśli czegoś nie zrozumiemy, należy spytać się lekarza lub farmaceuty.

Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie do swojej diety suplementu, również skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą oraz z dietetykiem.

Leki należy popijać wodą. Najlepiej całą szklanką. Pamiętajcie, że herbata, mleko czy kawa mogą mieć wpływ na wchłanianie leku. Sok grejpfrutowy jest absolutnie wykluczony!

Lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza, to, czy przyjmujemy lek przed, w trakcie czy po posiłku ma wpływ na działanie leku! „Przed” i „po” posiłku, to mniej-więcej 1-2 godz.

Jeżeli rozpuszczamy leki, napój nie może być gorący (wpływa to na skuteczność leku)!

Suplementy (preparaty witaminowo-mineralne lub ziołowe) nie powinny być przyjmowane razem z lekami.

Nigdy nie popijaj leków alkoholem, nawet jeśli w internecie znajdziesz wypowiedzi „ekspertów”, że to nie szkodzi. Watobę masz tylko jedną.

Niepożądane objawy, takie jak zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, czy hipotonia ortostatyczna (spadek ciśnienia tętniczego przy zmianie pozycji z siedzącej na stojącą), omdlenia, bóle głowy, czy drżenie rąk) mogą wynikać z niewłaściwego zażywania leku z posiłkiem lub spożywania podczas leczenie nieodpowiednich składników pokarmowych.

O specyficznych interakcjach będę jeszcze pisać.

 

Dodaj komentarz